Dzieci na weselu

Każda Młoda Para podczas przygotowań do ceremonii ślubnej, prędzej, czy później stanie przed dylematem obecności dzieci na weselu. Część nowożeńców wyraźnie zaznacza w zaproszeniu, że goście mają pojawić się na przyjęciu wraz z dziećmi. Inni sugerują, że wesele jest dla dorosłych, a atrakcje dla dzieci przewidziane są dopiero w dniu poprawin. Czy zapraszać małych milusińskich na wesele, a jeśli tak, to w jaki sposób zorganizować im czas?

 

Plusy i minusy obecności dzieci na weselu

Obecność dzieci na przyjęciu weselnym sprawia, że uroczystość nabiera rodzinnej atmosfery, a widok roześmianej gromadki dzieci na parkiecie wzbudza uśmiech na twarzach pozostałych gości. Dzieci zachowują się naturalnie, są skore do zabaw i tańca, co podrywa do muzyki również dorosłych, dlatego tak wiele Młodych Par nie wyobraża sobie, że najmłodszych członków rodziny mogłoby zabraknąć w tym wyjątkowym dniu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że dzieci bywają grymaśne i szybko się męczą, w związku z czym nowożeńcy muszą zapewnić maluchom miejsce do spania oraz opiekę, co pozwoli rodzicom bawić się dalej.

 

Co zrobić, aby dzieci na weselu się nie nudziły?

Nikt z nas nie chciałby, aby dzieci na weselu plątały się pod nogami, przeszkadzały kelnerom oraz ciągnęły przedwcześnie rodziców do domu. Aby uniknąć takich scen trzeba zapewnić im odpowiednie atrakcje, które sprawią, że dzieci będą się dobrze bawić. Pierwszą zasadniczą rzeczą jest menu. Warto przedyskutować warunki umowy dotyczące opłaty za najmłodszych weselników z właścicielami lokalu. Dzieci raczej nie są zainteresowane typowym menu weselnym, dlatego warto obniżyć koszty, a jednocześnie sprawić dzieciakom frajdę serwując specjalnie dla nich frytki, nuggetsy, pieczone ziemniaczki oraz desery. Warto także pomyśleć o przygotowaniu stołu ze smakołykami, przy którym maluchy będą mogły znaleźć swoje ulubione słodycze i desery.

Druga ważna kwestia, to oczywiście wypełnienie dzieciakom czasu konkursami i zabawami. Orkiestra może zorganizować kilka konkursów dla najmłodszych, jednak nie jest w stanie poświęcić im tyle uwagi, ile potrzebują. Można do tego celu zaangażować np. babcie lub ciocie z odrobiną inwencji twórczej, która zadba o atrakcje podczas przyjęcia, a także zaopiekuje się dziećmi w pokoju hotelowym, gdy pójdą już spać. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się jednak zatrudnianie profesjonalnego animatora. Kompleksowa całonocna opieka, to koszt około 900 – 1000 zł. Animatorzy zapewniają wszelkie materiały potrzebne do zabawy, sprzątają po sobie, a co najważniejsze skutecznie wypełniają czas najmłodszym weselnikom.

Decyzja o tym, czy zapraszać dzieci na wesele należy tylko i wyłącznie do Pary Młodej. Przygotowanie zaproszeń i zapewnienie atrakcji sprawi radość zarówno maluchom, jak i ich rodzicom. Jeśli zdecydujecie jednak, że wesele jest imprezą dla dorosłych, to wystarczy na zaproszeniu pominąć zapis: „wraz z dziećmi”, co będzie miało wystarczająco jasny przekaz, by goście nie zabierali swoich pociech. Dla niektórych taka sytuacja może okazać się niezręczna i mogą uznać ją za nietaktowną, dla innych będzie to świetna okazja do tego, by swobodnie się pobawić, zapominając o trudach rodzicielstwa, ale nikt nie powinien się z tego tytułu obrazić.