Prezenty zamiast kwiatów – najpopularniejsze pomysły

Nieodzownym elementem ceremonii zaślubin były do niedawna bukiety żywych kwiatów wręczanych Parze Młodej podczas składania życzeń. Zasadniczą wadą kwiatów ciętych jest ich nietrwałość, dlatego coraz częściej Młodzi rezygnują z tej tradycji na rzecz innego rodzaju upominków. Przedstawiamy listę najpopularniejszych prezentów, o które możecie poprosić swoich gości zamiast kwiatów.

Kwiaty doniczkowe

Jeśli lubicie kwiaty i nie chcecie tak do końca rezygnować z tradycji ich wręczania, możecie poprosić o ich bardziej trwałą formę w postaci kwiatów doniczkowych. Bywają równie piękne i można cieszyć się nimi przez długie lata. Kwiaty doniczkowe wymagają jednak pielęgnacji i jeśli dostaniecie ich bardzo dużo, to niekoniecznie wszystkie będą pasowały do wystroju mieszkania. Do najpopularniejszych kwiatów doniczkowych wręczanych Młodej Parze należą orchidee, draceny, juki.

Pluszaki, zabawki, przybory szkolne

Coraz częściej Młode Pary chcą podzielić się swoim szczęściem obdarowując potrzebujące dzieci przebywające w domach dziecka. W tym celu proszą swoich gości, aby zamiast kwiatów do kościoła przynosili wszelkiego rodzaju zabawki, książeczki, pluszowe misie, czy artykuły szkolne. Rezygnacja z kwiatów, które szybko zwiędną na rzecz prezentów dla potrzebujących dzieci jest bardzo dobrym pomysłem na prezent, jednak trzeba wcześniej udać się do wybranej przez siebie placówki i upewnić się, że przyjmie darowiznę, gdyż ze względu na sprawy formalne, tego rodzaju gest może być kłopotliwy. Ponadto warto sprawdzić, czego rzeczywiście w danej placówce brakuje, gdyż bywa i tak, że niektóre z nich są zwyczajnie zabawkami przesycone.

Karma dla zwierząt

Jeśli pomagać, to czemu nie psom i kotom przebywającym w schroniskach dla zwierząt? W takich miejscach każda dodatkowa ilość żywności na pewno się przyda. Jeśli jesteście wrażliwi na krzywdę zwierząt i chcecie w jakiś sposób przyczynić się do polepszenia ich losu warto pokusić się o taki gest. Nowożeńcy, którzy decydują się na tego rodzaju podarki proszą gości przede wszystkim o karmę, ale przydatne okażą się również koce, miski, czy inne niezbędne rzeczy potrzebne w schroniskach.

Książki

Dla miłośników literatury świetnym prezentem okażą się książki. Oprócz tego, że prezent będzie trwały i oryginalny, to jeszcze znajdzie się w nim miejsce na wpisanie spersonalizowanych życzeń, do których będzie można wrócić po latach. Książki mają to do siebie, że są ponadczasowe i będą fantastyczną pamiątką, również dla przyszłych pokoleń. Prosząc gości o tego rodzaju upominek możecie wymienić swoich ulubionych autorów lub tematykę, dzięki czemu goście nie będą mieli dylematu, jakiego rodzaju książką Was obdarować.

Płyty CD, DVD

Miłośnicy muzyki śmiało mogą poprosić o płytę z dobrą muzyką, a kinomaniacy o płytę z filmem. Tego rodzaju upominek jest ciekawą alternatywą, która uprzyjemni Wam wspólnie spędzane wieczory. W tym przypadku, podobnie, jak przy książkach, również możecie zasugerować gościom swoich ulubionych artystów, reżyserów, czy kategorię muzyczną i filmową, jaką jesteście zainteresowani.

Wino

Bardzo sympatycznym pomysłem zastępującym kwiaty jest butelka dobrego trunku. Przyjemnie jest otwierać butelkę wina wręczoną w dniu ślubu np. podczas kolejnych rocznic ślubu, czy innych ważnych uroczystości rodzinnych. W ten sposób stworzycie swoją własną, małą winnicę i będziecie mogli wspominać dzień ślubu przy różnych okazjach celebrując je lampką dobrego wina. Pamiętajcie jednak, że nie wszystkie alkohole mogą być przechowywane latami w spiżarni. Wiele tańszych win i trunków nie nadaje się do długoletniego przetrzymywania, dlatego po otrzymaniu takich podarków zróbcie selekcję, które z nich mogą rzeczywiście leżakować, a które lepiej skonsumować w szybszym czasie.

Kupony lotto

Popularnym prezentem, o który proszą nowożeńcy są kupony lotka oraz wszelkiego rodzaju zdrapki. Kto z nas nie marzy, aby trafić szóstkę w toto lotka, a tym bardziej w tak wyjątkowym dniu, jakim jest dzień ślubu. Czym więcej skreślonych kuponów, tym większa szansa na wygraną, a co więcej, lepsza zabawa przy sprawdzaniu skreślonych numerków. Tego rodzaju prośba kierowana do gości przez Młodych spotyka się z dużą aprobatą, gdyż każdy chce pomóc Młodej Parze w zwielokrotnieniu ich szczęścia przyczyniając się do wygranej.

Pieniądze na pomoc charytatywną

Prośba gości o pieniądze wydaje się nowożeńcom niestosowna i nieelegancka. Wyjątek stanowi pomoc charytatywna. Śmiało można poprosić gości, by pieniądze, które planowali wydać na kwiaty przelali na konto wybranej fundacji. Inną formą zbiórki pieniędzy może być specjalnie przygotowana skarbonka trzymana przed drużbę, której zawartość zostanie przekazana na wybrany cel.

Jeśli podejmiecie decyzje o formie prezentu, nie zapomnijcie w subtelny sposób wspomnieć o tym w zaproszeniu ślubnym. Brak takiej informacji, będzie dla gości jednoznaczna, że preferujecie tradycyjne kwiaty i wiązanki ślubne.