Stoły okrągłe, czy biesiadne? – Jak posadzić gości, żeby się dobrze bawili?

Problem wydaje się banalny, jednak tak naprawdę każda Młoda Para prędzej, czy później staje przed takim dylematem. Z jednej strony wydaje się, że klasyka i usytuowanie biesiadne w Polsce najbardziej się sprawdza, jednak pokusa eleganckiego przyjęcia w amerykańskim stylu jest naprawdę kusząca. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć, zanim zarezerwujecie lokal na przyjęcie, tym bardziej, że nie każda sala weselna oferuje taki wybór.

Pierwsza zasadnicza kwestia dotyczy klimatu, w jakim chcecie urządzić wesele. Jeśli przyjęcie ma mieć tradycyjny, biesiadny klimat, to okrągłe stoły zaczerpnięte z zachodnich tradycji raczej się nie sprawdzą. Tego rodzaju rozwiązania pasują do nowoczesnych i ekskluzywnych wnętrz.


Okrągłe stoły podkreślą elegancki charakter przyjęcia. Jeśli wśród gości będzie przewaga osób przywiązanych do Polskiej tradycji, to niestety możecie spotkać się z niezadowoleniem z ich strony. Mogą oni poczuć się nieswojo w tak wyszukanym klimacie i uznać, że jest to niepotrzebne wyrafinowanie. Drugą istotna sprawą jest wielkość wynajętej sali i liczba gości.

Okrągłe stoły sprawdzą się przy dużej sali lub niewielkiej liczbie zaproszonych na wesele osób. Wymagają one bowiem sporo przestrzeni. Goście muszą mieć możliwość swobodnego poruszania między stołami, a odsuwając krzesła, nie mogą uderzać oparciem o krzesło sąsiada usadzonego za plecami. Bardzo ważne w przypadku okrągłych stołów są winietki. Gości trzeba bowiem usadzić z rozmysłem w ośmio-, dziesięcio- lub dwunastoosobowych grupach. Podział na grupy ułatwia bezpośredni kontakt i sprzyja rozmowie przy wspólnym stole. Zadbajcie o to, aby każdy stół był udekorowany kwiatami i by na każdym z nich zagościły te same napoje i przystawki.

Stoły biesiadne ułożone w rzędy lub w podkowę idealnie sprawdzają się na licznych weselach w ludowym, czy rustykalnym stylu. Para Młoda posadzona w centralnym miejscu jest widoczna i wyeksponowana. Problemem jest jednak to, kto ma siedzieć blisko, a kto daleko Pary Młodej. Można oczywiście uniknąć podejmowania tej decyzji, nie pozostawiając na stole biesiadnym winietek, co spowoduje, że goście sami zajmą dogodne dla siebie miejsca.

Stoły prostokątne sprzyjają przyśpiewkom i biesiadowaniu, ale samej integracji wszystkich gości już niekoniecznie. Tak naprawdę większość osób siedzi do siebie tyłem, a kontakt gości z jednego i drugiego krańca stołu i tak jest znikomy, zatem argument lepszej integracji w naszej ocenie jest bezzasadny.

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny przy podejmowaniu decyzji. I pamiętajcie, że jeśli zainwestujecie w naprawdę dobrego i sprawdzonego wodzireja, to będzie on potrafił poderwać gości do wspólnej zabawy bez względu na to, przy jakich stołach zasiądą.